Ανοιχτή Πρόβα στο θεατρικό έργο Καλιφόρνια Ντρίμιν για το τμήμα Α1.

Στο πλαίσιο του εκπαιδευτικού προγράμματος «Η Δυναμική του Ελληνικού Λόγου στο Θέατρο» που για 4η χρονιά υλοποιείται στο Δημοτικό Θέατρο Πειραιά, οι μαθητές και οι μαθήτριες του τμήματος Α1 του σχολείου μας είχαν τη δυνατότητα να γνωρίσουν από κοντά τη συναρπαστική δημιουργική διαδικασία της θεατρικής πράξης. Πιο συγκεκριμένα, την Τετάρτη 20 Σεπτεμβρίου 2023 το τμήμα Α1  επισκέφτηκε το Δημοτικό Θέατρο Πειραιά προκειμένου να παρακολουθήσει μια ανοιχτή πρόβα του θεατρικού έργου Καλιφόρνια Ντρίμιν του Βασίλη Κατσικονούρη σε σκηνοθεσία του Λεωνίδα Παπαδόπουλου. Οι μαθητές και οι μαθήτριες παρακολούθησαν με ενδιαφέρον τη δυναμική διαδικασία μιας πρόβας θεάτρου και είχαν την ευκαιρία να θέσουν ερωτήματα στους συντελεστές και τους ηθοποιούς και να συζητήσουν μαζί τους γι’ αυτήν τη διαδικασία. Όπως μας διαβεβαίωσαν στο τέλος της εκπαιδευτικής επίσκεψης η παρακολούθηση μιας ανοιχτής πρόβας ήταν μια μοναδική εμπειρία για όλους και συνάμα εκδήλωσαν την επιθυμία τους να παρακολουθήσουν την αντίστοιχη παράσταση.