Μια μέρα στο μουσείο!

Την Τετάρτη 29-11-2023 το τμήμα Α3 του σχολείου μας επισκέφτηκε το Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο στο πλαίσιο του μαθήματος της Ιστορίας. Στο μουσείο οι μαθητές και οι μαθήτριες είχαν την ευκαιρία να δουν από κοντά αρχαιολογικά ευρήματα από την εντυπωσιακή συλλογή του μουσείου σε σχέση με τον κυκλαδικό, το μινωϊκό, και το μυκηναϊκό πολιτισμό, καθώς και γλυπτά όλων των περιόδων της αρχαίας ελληνικής ιστορίας, συνδέοντας έτσι τη διδακτέα ύλη με τον πραγματικό κόσμο. Ακόμη, σε ένα κυνήγι θησαυρού αναζήτησαν ιδιαίτερα εκθέματα που βρέθηκαν σε μυκηναϊκούς τάφους και άλλες ανασκαφές, όπως τους ιερούς κόμβους της Μινωϊκής Κρήτης, το θρόνο του άνακτα της Τίρυνθας, τους χάλκινους καθρέπτες, τα χρυσά διαδήματα, ένα κράνος από δόντια κάπρου και τους χρυσούς ζυγούς ψυχοστασίας (ζυγαριά για το ζύγισμα της …ψυχής!). Τέλος, οι μαθητές και οι μαθήτριες του Α3 πήγαν στο μουσείο με μια αποστολή: να αναζητήσουν το αγαπημένο αρχαιολογικό τους εύρημα, να το φωτογραφίσουν και να γράψουν μια μικρή παρουσίαση για αυτό. Με βάση τις προτιμήσεις τους δημιουργήθηκε ένα ηλεκτρονικό βιβλίο.

Μπορείτε να  δείτε το ηλεκτρονικό βιβλίο στον ακόλουθο σύνδεσμο: https://www.canva.com/design/DAF3PxRRBdk/K_SodJSNgDuw96aW_W8oZA/edit?utm_content=DAF3PxRRBdk&utm_campaign=designshare&utm_medium=link2&utm_source=sharebutton